magnoliowo

alfons mucha

Posted in fascynacje by magnolia on Grudzień 29, 2008

W dzisiejszym odcinku mój najulubieńszy artysta: Alfons Mucha.

Malarz ten zaczynał swoją pracę twórczą od projektowania użytkowego, malował dekoracje i plakaty teatralne, projektował zaproszenia, najpierw do amatorskich przedstawień, później dla teatrów w Wiedniu. Dzięki zamożnemu mecenasowi, który docenił jego talent, mógł studiować na ASP w Monachium i w Paryżu. Tam chłonął klimat rodzącego się symbolizmu i dekadentyzmu. Na rozgłos przyszło mu jednak trochę poczekać. Do grona czołowych twórców art nouveau drzwi otworzył mu plakat teatralny do sztuki „Gismonda”, ukazujący wysmukloną i wyidealizowaną aktorkę Sarah Bernhardt, autentycznych rozmiarów, w pastelowych barwach. Ponieważ kobiety uwielbiają komplementy, aktorka zachwyciła się oryginalnym projektem Muchy i zaczęła zamawiać u niego kolejne afisze, kostiumy i dekoracje dla Theatre de la Renaissance, między innymi do sztuk: „Dama Kameliowa”, „Samarytanka”, „Medea”, „Hamlet”. Plakaty do sztuki „Gismonda” z 1895 roku był tak popularne w Paryżu, że wykupowano je od plakaciarzy bądź zdzierano wprost ze słupów ogłoszeniowych.

Zgodnie z założeniami stylu secesyjnego, Alfons Mucha poświęcił się sztuce użytkowej. Projektował plakaty reklamowe, kalendarze, karty dań, ilustrował czasopisma. Opublikował nawet zbiór opracowanych przez siebie ornamentów, prowadzonych charakterystyczną miękką linią, z motywami bizantyjskimi, splotami kwiatów, baśniowymi zwierzętami i symbolami. Zdecydowana większość jego grafik przedstawiała postaci kobiet zmysłowych, powabnych, z lekką dozą erotyzmu, otoczone kwiatami, liśćmi i arabeskami, np. w cykach: „Pory roku”, „Sztuki piękne”, „Pory dnia”, „Kamienie szlachetne”.

Alfons Mucha to nie tylko grafiki, również malował olejami i pastelami nieco mroczne i dekadenckie obrazy, wiele fotografował. W pewnym momencie zapragnął stworzyć coś wiekopomnego. 18 lat malował cykl 20 płócien pt. „Epopeja słowiańska”, które upamiętniały najważniejsze wydarzenia z dziejów Słowian od czasów prehistorycznych. Jednak cykl ten skrytykowano za akademizm i nacjonalistyczną tematykę. W międzyczasie projektował też biżuterię, rzeźbił i robił artystyczne zdjęcia. Niedawno dokonano ciekawego odkrycia – Mucha malował obrazy i szkice dla czeskich i słowackich lóż masońskich. Prace te dziesiątki lat były ukrywane przed komunistami, teraz uzupełniają obraz jego twórczości.

Kiedy rozpoczęła się II wojna światowa i wojska hitlerowskie weszły do Pragi, Alfons Mucha, jako uznany artysta, został przesłuchany na gestapo i doznał takiego załamania, że zmarł.

Źródło: plastyk.pl

Topaz

muzyka

joanna d'arc

Reklamy
Tagged with:

Jedna odpowiedź

Subscribe to comments with RSS.

  1. slovianka said, on Grudzień 30, 2008 at 20:28

    o jak Cię rozumiem,
    kurcze widzę, że mamy podobne upodobania w sztuce;)
    A.Mucha jest moim ulubionym;)
    a wizyty w Pradze nigdy nie zapomnę!


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: